Szlakami "PrzyLądka aktywności"


PrzyLądek aktywności
PrzyLądek aktywności
PrzyLądek aktywności
PrzyLądek aktywności
     Zapraszamy do korzystania ze szlaków „PrzyLądka aktywności”, po których od kilku wieków spacerują turyści i kuracjusze odwiedzający Lądek-Zdrój. Przylegające do części zdrojowej miasta ścieżki o łącznej długości ok. 5 km zostały zaprojektowane tak, aby mógł z nich skorzystać praktycznie każdy. Wyznaczyliśmy trzy odcinki wielofunkcyjnej trasy, po których można spacerować, uprawiać nordic walking lub zimą biegać na nartach popularnie zwanych biegówkami. Korzystając z naszych tras można swobodnie modyfikować długość i czas przejścia pod indywidualne upodobania dotyczące naszych spacerowych lub sportowych zwyczajów, wybierając przejście dostosowane do swoich potrzeb i możliwości. Dodatkowym walorem naszych tras jest atrakcyjne położenie w chronionym obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego.
    Spacerując naszymi szlakami przechodzimy przy lądeckim Arboretum – malowniczy leśny ogród drzew i krzewów egzotycznych, przez który prowadzą liczne ścieżki, mostki i podesty wybudowane, by uatrakcyjnić botaniczną trasę. Leśny ogród o powierzchni 1,81 ha położony jest w malowniczej dolinie Jadwiżanki, w Górach Złotych na wysokości 475-500 m n.p.m. Co czyni je najwyżej położonym Arboretum w Polsce. Skręcając dalej drogą wiodącą wokół arboretum dochodzimy do odrestaurowanego Źródła Św. Jadwigi. Podążając leśną drogą za znakami, dochodzimy do lądeckich majestatycznych skał w samym środku lasu…
    Lądeckie skałki w rejonie Trojaka (766 m n.p.m.) to raj dla wspinaczy skałkowych i piechurów. Malowniczo położone pośród lasów niewysokie skałki o stromych ścianach spełnią wymagania wszystkich wspinaczy, a dla pieszych wędrowców stanowią niezwykle malowniczy akcent podczas wędrówki. Trojak to rozległy szczyt, więc warto trzymać się oznakowanych ścieżek i szlaków, żeby się nie zgubić. Na jednej z jego licznych skałek – Trojanie znajduje się punkt widokowy, z którego platformy można podziwiać panoramę Lądka i prawie całego Masywu Śnieżnika. Dojdziemy tu niebieskim szlakiem z Lądka od parkingu przy Ośrodku Wypoczynkowym "Trojan" w ciągu 50 minut. Podążając dalej szlakiem możemy dojść do ruin XIII wiecznej warowni Zamku Karpień w pobliżu którego biegł szlak kupiecki – Solna Droga.
    Skałki lądeckie leżą w bardzo ciekawym turystycznie terenie. Już w XIX w., gdy Lądek był znanym w Europie kurortem, poprowadzono wokół miasta sieć dróg leśnych, albowiem spacery ówcześni lekarze zalecali jako nieodłączną część kuracji. Wówczas skałki stanowiły wielką atrakcję krajoznawczą, dzięki udostępnieniu ich szczytów jako punktów widokowych. Wspomniany wcześniej Trojan oraz Iglica, gdzie w 1813 r. pruski generał von Gravert umieścił krzyż i tablice pamiątkowe (jako votum i exvotum za klęskę Napoleona pod Lipskiem), a w niewielkim budynku u podnóża skały pomieszkiwali pustelnicy aż do 1950r.
Powrót do góry